Strona Główna arrow Archiwum arrow Obchody 71. rocznicy Akcji Mitrop w Szaniawach
Obchody 71. rocznicy Akcji Mitrop w Szaniawach
02.10.2017.
W niedzielę 1 października 2017 r. w Szaniawach odbyły się obchody 71 rocznicy „Akcji Mitrop”. W ramach obchodów zorganizowany został II Rajd Rowerowy Szlakiem Żołnierzy AK – WiN oddział Łuków.
 
O godzinie 8.00 uczestnicy rajdu wzięli udział we Mszy Św., która została odprawiona przez księdza Józefa Sobótkę – proboszcza parafii Huszlew pod kamieniem w Kiełbaskach. Uczestnikami rajdu byli rowerzyści przybyli z Siedlec i okolic wraz z Panem Konstantym Strusem, pomysłodawcą rajdu. W tegorocznym rajdzie po raz pierwszy wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkolno– Wychowawczego w Huszlewie pod opieką pani Moniki Świderskiej i pana Karola Juszczuka. Trasa, która liczyła ponad 50 km, zaczęła się w Kiełbaskach. Uczestnicy rajdu wyruszyli spod kamienia upamiętniającego wydarzenie z 5 października 1946 roku, a zakończyli w Szaniawach pod pomnikiem upamiętniającym „ Akcję Mitrop’. Podczas rajdu jego uczestnicy zatrzymali się na cmentarzu parafialnym w Huszlewie, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobie pomordowanych żołnierzy z czasów II wojny światowej, a także na grobie samego porucznika Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” – dowódcy oddziału partyzanckiego AK – WiN. To właśnie ten oddział 2 października 1946 roku przeprowadził brawurową akcję zatrzymania wojskowo – dyplomatycznego pociągu, który jechał z Moskwy do Warszawy. Pociągiem tym podróżowało 200 radzieckich żołnierzy Armii Czerwonej, w tym 5 generałów i wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD. Oddział por. „Kurzawy” liczący 50 żołnierzy bez użycia broni dokonał rozbrojenia i pozbawienia mundurów żołnierzy radzieckich. Nie odbyło się to bez konsekwencji. Natychmiast wezwane zostały posiłki funkcjonariuszy MO, UB, KBW, NKWD, które podjęły pościg za zuchwałymi partyzantami. 5 października 1946 roku oddział por. Tadeusz Marczuka ps. „Kurzawa” i por. Franciszka Michaluka ps. ‘Polny” został otoczony i rozbity w okolicach Kiełbasek gmina Stara Kornica. Sam por. „Kurzawa" został aresztowany i trafił do więziennego szpitala psychiatrycznego. Zmarł w wieku 49 lat, w 1972 roku.
 
Rajd rowerowy dostarczył jego uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, a także był okazją do poznania postaci Tadeusza Marczuka i jego oddziału, ich bohaterskiej postawy i niezłomnej wiary w niepodległą Polskę.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »