Strona Główna arrow Archiwum arrow Konkurs palm wielkanocnych w Makarówce
Konkurs palm wielkanocnych w Makarówce
26.03.2018.
Niedziela Palmowa rozpoczyna okres Wielkanocy. W świadomości ludowej był to moment przełomowy. To właśnie wtedy kończył się czas zimy, a przychodziła wiosna. Nieodłącznym elementem jej obchodów pozostaje więc palma wielkanocna. Stanowi ona nawiązanie do gałęzi palmy rzucanych na powitanie Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Współczesne palemki kupowane w sklepie, bądź na kiermaszu wielkanocnym wykonane są z barwionych traw i sztucznych kwiatów. Jeszcze do niedawna co roku gospodynie samodzielnie wykonywały co roku nowe, wykorzystując do tego celu bukszpan, barwinek i świeżo rozwinięte witki wierzbowe. Stare palono, by następnie popiół rozsypać na rolę, zapewniając sobie w ten sposób obfite plony oraz dobre wypieki.
 
Aby zachować tradycję 25 marca br. w Niedzielę Palmową wzięliśmy udział w V konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną organizowaną w parafii Zwiastowania NMP w Makarówce. Przybyli na miejsce przedstawiciele lokalnego samorządu, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele szkól, wsi oraz parafianie przynieśli ze sobą wykonane własnoręcznie piękne palmy, które z dumą prezentowali w ciepłych promieniach słonecznych podczas uroczystej procesji dookoła kościoła. Dla nas Niedziela Palmowa to przede wszystkim uroczysta msza święta odprawiona w zabytkowym, drewnianym kościele. Tegoroczną celebrował proboszcz parafii ks. Andrzej Wolanin, który po zakończonej eucharystii zaprosił wszystkich na konkurs palm do pobliskiej świetlicy. Tam jury dokonało trudnego wyboru najpiękniejszej palmy i ogłosiło werdykt. Zasłużenie pierwsze miejsce zdobyła palma pań ze wsi Kownaty, drugie miejsce zdobyło KGW w Mostowie, a trzecie przypadło w udziale naszej ekipie.
 
Podczas obrad jury mogliśmy wysłuchać koncertu pieśni wielkopostnych oraz ludowych zespołu ludowego Marysieńki, a na koniec skosztować przepysznych potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Makarówce. Wszystko było tak pyszne i tak cieszyło oko, że pozostaje nam tylko powiedzieć: Dziękujemy za wspaniale spędzony dzień i gratulujemy pięknej inicjatywy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »