Strona Główna arrow Wydarzenia szkolne arrow Narodowe czytanie 2020
Narodowe czytanie 2020
07.09.2020.
W sobotę 5 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała
 
 
 
Tegoroczną lekturą dziewiątej odsłony Narodowego czytania była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
 
Dlatego nie mogło zabraknąć udziału naszej społeczności szkolnej w tej akcji. Z uwagi na okoliczności związane z COVID -19 oraz trudność w odbiorze lektury tylko uczniowie klasy 8 zostali włączeni w tzw. czytanie klasowe. Poprzedził je krótki wstęp organizatorki akcji – Joanny Szaniawskiej przybliżający genezę dramatu Juliusza Słowackiego oraz odczytanie listu od Prezydenta RP zachęcającego młodych ludzi do poznawania kolejnego ważnego dzieła w historii naszego narodu. Każdy z uczniów mógł zapoznać się z materiałami zamieszczonym na gazetce przygotowanej w ramach promocji akcji oraz otrzymać pamiątkową pieczęć z udziału w Narodowym Czytaniu. Teraz czeka nas już tylko żmudna praca nad omówieniem zagadnień z lektury. Na koniec zaś przeprowadzone zostaną quizy sprawdzające wiedzę z zakresu znajomości problematyki dzieła.
 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w tegoroczną akcję raz piękną interpretację Balladyny podczas klasowego czytania. W przyszłym roku będziemy czytać Moralność pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Tam dopiero będzie się działo!
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »